Ezan Saati

Ezan, İslam dininde Müslümanları farz olan namaza davet etmek amacıyla okunan bir tür ilan olarak ifade edilebilmektedir. Tarihte ilk olarak Bilal-i Habeşi tarafından okunan ezan, günümüzde de okunmaya devam etmekte ve üstelik Müslümanlara namaz vakitlerini bildirmektedir. Bu doğrultuda gelişen teknoloji ile beraber tasarlanan ezan saati ise, zamanı gösteren bir tür saat olmakla beraber namaz ve ezan vakitlerini de gösterebilmektedir.

Ezan Saati Nedir?

Ezan saati, Müslümanları 5 vakit namaza davet eden ve namaz vakitleri girdiğinde çeşitli şekillerde bildiren bir saat türüdür. Günümüzde pek çok insanın kullanmış olduğu bu saat, çoğu zaman ezan okuyan saat olarak da bilinmektedir.

Ezan okuyan saat daha çok sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı vakitlerinde, namaz vaktinin girmesi ile beraber ezan okumaya başlayan bir saattir. Bir tür namaz alarmı görevi de üstlenen bu saat, insanlara büyük kolaylık sağlayabilmektedir.

Ezan Saati Modelleri Nelerdir?

Ezan saati modelleri değişiklik gösterirken, bu modelleri masa ya da duvar saati olarak görebilmek mümkündür. Ezan okuyan masa saati çoğu zaman cami şeklinde olan modellerdir. Farklı ve dikkat çekici bir görünüme sahip olan bu modellerde çeşitli renk ve model alternatifleri bulabilmek mümkün olurken, fiyat bakımından da oldukça uygundur.

Ezan okuyan duvar saati ise daha nadir rastlanan modellerdendir. Daha büyük olan bu saatler farklı renk ve modellere sahip olabilirken, evlerde, iş yerlerinde ya da mescitlerde bu gibi saatler büyük kolaylık sağlayabilmektedir.