Blog

Hac Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hac Başvurusu Nasıl Yapılır

Hac, İslam dininin şartları arasında yer alan ve Müslümanların üzerine farz olan ibadetlerdendir. Müslümanlar için kutsal olan Kabe – i Muazzama, Mekke ve Medine’nin her sene Şevval ve Zilkade ayları ile Zilhicce ayının ilk 10 gününde ziyaret edilip farz ibadetlerin yerine getirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Her yıl on binlerce Müslümanın gitmiş olduğu hacca Türkiye’den gidebilmek için öncelikle hacı adaylarının diyanet hac kayıtlarını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Hac Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hac başvurusu Diyanet İşleri Başkanlığına yapılmaktadır. Bunun için hacı adaylarının öncelikle ön kayıt işlemlerini yerine getirmeleri ve ön kayıt ücretlerini ilgili bankalara yatırmaları gerekmektedir.

Ön kayıt işlemleri için hacı adaylarının nüfus cüzdanı ile beraber ön kayıt ücretini ilgili bankalara yatırmış olması gerekmektedir. 20 TL ön kayıt ücretinin yatırılacağı bu bankalar ise; Albaraka Katılım, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Halkbank, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Kuveyt Türk gibi bankalar olarak bildirilmektedir.

hac basvurusu nasil yapilirÖn kayıt ücretini yatıran hacı adayları, daha sonrasında hac.gov.tr adresi üzerinden ya da bulundukları il ya da ilçedeki müftülüklere müracaat edip gerekli bir formu doldurarak başvuru işlemlerini tamamlamış olmaktadır. Hacı adayları bundan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan kura çekilişlerini bekleyecek ve çekiliş gerçekleştirildikten sonra da hac kafile sorgulama ya da hac gidiş sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

Öte yandan elde edilen bilgilere göre hacı adayları ön kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra kura çekilişine beraber katılmak istediği kişi ya da kişileri bildirebilmektedir. Ayrıca kayıt esnasında hacı adayları, fiyatların farklılıklarını göz önünde bulundurarak “Oda tercihli konaklama” ya da “Otel konaklama” seçenekleri arasında tercihte bulunabilmektedir.

2019 Hac Başvuru Tarihleri ve Şartları Nelerdir?

2019 hac başvuru işlemleri, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda bu yıl içerisinde hacca gidecek olan vatandaşlar, başvuru işlemlerini 8 – 14 Aralık tarihlerinde gerçekleştirdi. Kura çekilişleri ise 28 Aralık tarihinde gerçekleştirilip açıklandı. Bu tarihten sonra hac başvuru işlemini gerçekleştirilmiş olup hacca gitmeye hak kazanan adaylar, cep telefonlarına gelen şifre ile asıl kayıt işlemleri 2 – 11 Ocak tarihleri arasında tamamlamış oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hac başvuru 2019 ile alakalı yapılan açıklamada, yabancı uyruklu olan kişilerin başvuruları kabul edilmeyeceği ifade edildi. Ayrıca 0 – 6 yaş grubundaki çocukların kayıtları ebeveynleri ile beraber gerçekleştirilmesi şart koşulurken, ilk kez hacca gidecek olan 45 yaş altındaki kadınların, daha önce hiç hacca gitmeyen mahremleri ile kayıt yaptırmaları, engelli, hasta ve yaşlıların refakatçileri ile kayıt yaptırmaları, hac şartları olarak ifade edildi.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir