Blog

Hediyelik Seccade Önerileri!

hediyelik seccade onerileri

Seccadeler Müslümanlık tarihi kadar eski yazgılardır. Seccadeler namaz kılarken temiz yere oturmak için kıble yönüne serilen üstünde namaz kılınabilecek büyüklükte halı, kilim ve yazgılardır. Seccade ismi Arapça secde kelimesinden gelmektedir. Seccade secde eden ve secde edilen yer manasında kullanılmaktadır. Genellikle iş yerlerinde bulunan tahta ya da hasırdan yapılmış namazlıklara da seccade ismi verilir. Nedeni ise kullandığımız kilim, halı tipi seccadelerden olmasalar da amacın aynı olmasıdır. Allah’a secde ederek ona dualarımızı sunar ve yalvarırız.

Fakat her ne kadar seccademiz olsa da namaz kılabilmemizin öncelikli şartları vardır. İlk olarak seccadeyi kullanabilmek için secde etmenin hakkını vermeli ve kalbimiz ile bedenimizin temiz olmasını sağlamalıyız. Kalbimiz veya bedenimiz yeteri kadar temiz olmadığında seccademizin üzerinde secde etmemizin de anlamı kalmaz. Bu nedenle namaz ibadetimizi de temiz bir ortamda gerçekleştirmemiz gerekir. Temiz ortamı yaratmak için seccademizi kullanırız ve üstümüzün kirlenmesine izin vermeyiz. Sonuç olarak atalarımızdan bu yana namaz ibadetimizi seccadeler üzerinde gerçekleştirmekteyiz.

Hediyelik Seccade Modelleri

hediyelik seccade onerileri 1Eski zamanlarda Türkler için seccadeler tesbihler gibi bir sanat haline gelmiştir. Seccadeler için her yörenin farklı seccade dokuma kumaşları ve bunun üzerine işleyecekleri farklı motifleri bulunurdu. Seccadelerin üzerine çok ilgi çekici motifler işlenmezdi. Çünkü kişi secde ederken yalnızca Rabb-i ile beraber olmalı ve seccadeye baktığında odaklanmasını kaybetmemeliydi. Aynı zamanda seccadeler yere konduğu için üzerine Kur’an-ı Kerim ayeti ya da Hadis-i Şerif kelamları yazılamaz. Günümüzde seccadeler hala bu düşünceye göre şekillenir ve ona göre motifler seçilir.

Artık seccade modelleri de zaman geçtikçe değişmekte ve gelişmekte. Seccade modelleri aynı gibi gözükse de renkleri ve yeni motifleri ile birlikte seccadelerde yeni bir dönem yaratılmakta. Bunun yanı sıra düz renk seccade modelleri de oldukça kullanılmakta. Özellikle mevlitlerimizde, cemiyetlerimizde seccade hediye etmek isteriz. Sebebi ise sevenlerimiz namazlarını kılarken bizi de hatırlasın, sevenlerimiz hediyelik seccadelerle sevaba girerken bizde bunun mutluluğunu yaşayalım.

Kaliteli Seccade Modellerini Nereden Bulabilirim?

Hediyelik seccadeler içerisinde oldukça fazla seçenek bulunmaktadır. Örnek olarak çocuğunuzu namaza alıştırmak istiyorsanız ona uygun çocuk seccade çeşitleri içinden seçim yaparak çocuğunuzu namaza teşvik edebilir ve heves ederek namaz kılmasını sağlayabilirsiniz. Seccade fiyatları en kaliteli, oldukça geniş renk ve model seçenekleri ile “Hedisam.com”da bulabilir ve kolaylıkla satın alabilirsiniz. Ayrıca almak istediğiniz her türlü hediyelikte 75 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir