Blog

İhram Seçenekleri Nelerdir? Hangi Tip İhramlar Vardır?

İhram secenekleri nelerdir hangi tip ihramlar vardir

İhram, kelime anlamı olarak bazı şeyleri kendine haram etmek, kendini bazı şeylerden mahrum etmek manasına gelmektedir. Hac ve umre gibi ibadetler için girilen ihram, Müslümanın normal şartlarda kendisine helal olan bazı şeyleri, hac ve umre esnasında kendisine haram kılması olarak tanımlanmaktadır. Örneğin; tıraş olmak, koku sürmek, bitki koparmak normal şartlarda Müslümanlara helal iken, hac ve umre esnasında haram kılınmaktadır. Ayrıca hac ve umre ibadetleri esnasında erkek hacılar tarafından giyilen dikişsiz kıyafetlere de genel olarak ihram adı verilmektedir.

İhram Nedir?

İhram, İslam dininin yükümlülüklerinden olan hac ve umre ibadetlerini yerine getirmek için Kabe – i Muazzama, Mekke ve Medine gibi kutsal toprakları ziyaret esnasında erkek hacılar tarafından giyilen dikişsiz giysi olarak ifade edilmektedir.

İhrama girmek ise, hac ve umre için niyetlenen Müslümanların bu süre zarfı içerisinde bazı davranış ve hareketleri kendilerine haram kılmak manası taşımaktadır. Hac ve umreye niyet eden Müslüman için ihramın yasakları, niyet ve ihrama girilmesiyle başlamaktadır. Hac ve umre ibadetlerinin hakkıyla yerine getirilebilmesi için ihramın yasaklarının iyice öğrenilmesi ve bu yasaklara uyulması gerekmektedir.

İhram Seçenekleri Nelerdir? Hangi Tip İhramlar Vardır?

ihram secenekleri nelerdir hangi tip ihramlar vardirErkekler tarafından giyilen ihram, iki parçadan meydana gelen bir giysidir. Sıradan bir giysi gibi giyimi daha kolay bir hale getiren kol, paça, çıtçıt, yaka, fermuar, düğme gibi herhangi bir detayı ve özelliği bulunmayan ihram, bir kumaş parçası olarak vücuda sarılmaktadır.

Erkekler için hazırlanan bu giysilerde ihram seçenekleri bulunmaktadır. Pamuklu ihram, kadife ihram, jakarlı ihram, bambu ihram ve micro cotton ihram, ihram tiplerindendir.

Pamuklu ihram, günümüzde pek çok hacı ve hacı adayının kullandığı standart ihram seçeneklerindendir. Yüzde 100 pamuk ve hidrofilli olması gerekmektedir.

Kadife ihram, pamuktan üretilen bir ihram olmakla beraber, yüzeyi kadifemsi bir dokuya sahip olan ihramdır. Emiciliği pek iyi olmadığından günümüzde tercih edilmeyen ihram seçeneklerindendir.

Jakarlı ihram, farklı iplik tipinden üretilen ve üzeri desenli olan ihram çeşididir.

Bambu ihram, pamuğun yanında ekstra bir özelliğe sahip olması için bambu iplik katılmasıyla elde edilen ihram türüdür.

Micro cotton ihram ise, daha farklı işlemlerden geçirilerek özel olarak elde edilen ihram seçeneğidir. Klasik ihrama göre daha yumuşak ve emici bir özelliğe sahiptir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir