Blog

Katalin Tesbih Renk Değiştir mi?

Katalin Tesbih Renk Değiştir mi

Tesbih, İslam dünyasında önemli bir yere sahip olan ibadet araçlarından biridir. 99’lük, 33’lük ve hatta 1000’lik tesbih çeşitlerini bulabilmek mümkün olurken aynı zamanda bu tesbihler onlarca farklı malzemelerden elde edilebilmektedir. Örneğin; kehribar, doğal taş, fil dişi, cam kristal ya da katalin tesbih modelleri, günümüzde en çok rastladığımız tesbih çeşitleri arasında yer almaktadır.

Katalin Tesbih Nedir?

Osmanlı sıkma kehribarın 1902 yılında bulunması ve 1927 yılına kadar kullanılmasının ardından Catalin adında bir Amerikan şirketi aynı yıl katalin üretimi gerçekleştirmektedir. Reçinenin ve fenol formaldehit malzemelerinin preslenmesi, yani sıkıştırılması ile elde edilen katalin, ayakkabı topuğu, masa saati, kül tablası, şemsiye sapı, baston, biblo gibi çok pek çok alanda kullanılır hale gelmiştir.

Osmanlı sıkma kehribar ile katalin arasındaki en önemli fark, Osmanlı sıkmasının daha fazla renk alıyor olması, katalinin ise daha az renk alıyor olmasıdır.

Günümüzde ise hala kullanımına devam eden katalin, özellikle de katalin tesbih modelleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha çok koleksiyonerlerin dikkatini çeken ve yeşil, mor, parlament mavisi, yeşil, sarı, lacivert, pembe, gül kurusu ve bunun gibi pek çok renkte üretilen bu tesbih modelleri, aynı zamanda değerli madenler ile de süslenerek değerine değer katılabilmektedir.

Katalin Tesbih Renk Değiştir mi?

katalin tesbih renk degistir miKatalin tesbih modelleri ile alakalı olarak en çok merak edilen konulardan bir diğer ise “Katalin tesbih renk değiştirir mi?” sorusunun cevabıdır. Belirgin bir şekilde renk değiştirme özelliği gösteren Osmanlı sıkması, gerçek adı ile bakalittir. Fakat eski ve orijinal bakalittir. Günümüzde katalin olarak kullanılan malzeme kimyasal içerikli olduğundan orijinal bakalit gibi renk değiştiremezken, ancak açık sarıdan koyu sarıya kadar geçiş sağlayabilmektedir. Fakat bu kadar azbir renk geçişi bile, katalin tesbihleri özel kılmaya ve hatta en özel hediyelik tesbih olarak değerlendirmeye yetebilir.

Katalin Tesbih Nasıl Parlatılır?

Katalin tesbihler, kehribar tesbihlerin bakımında olduğu üzere temizlenebilmekte ve parlatılabilmektedir. Küçük bir kabın içerisinde bir miktar ispirto koyarak kehribarı bunun ile temizlemek gerekmektedir. Sonrasında ise katalini yumuşak bir bez yardımı ile silmek, parlamasını sağlayacaktır.

En güzel katalin tesbih modelleri için sizleri internet sitemize bekliyoruz…

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir