Blog

Mest Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

Mest alirken bunlara dikkat ediyor musunuz 1

Mest, Müslümanlar için abdest alımını kolay bir hale getiren ürünlerden biridir. Uzun yıllardır kullanılmakta olan mest, insanların ayaklarına giymiş oldukları, topukları bileklerine kadar örten bir çorap ya da ayakkabı olarak ifade edilmektedir. İslam dininde hükmü sünnet olarak bilinen bu giysi, Müslümanlara kolaylık sağlaması amacıyla caiz kılınmıştır. Günümüzde birden fazla mest çeşitleri bulabilmek mümkün olmakta, her bir mest çeşidi daha rahat kullanım sağlamayı amaçlamaktadır.

Mest çeşitlerinden bahsetmek gerekirse, çorap mest, termal mest ve deri mest bunlardan yalnızca bazılarıdır. Günümüzde en sık tercih edilen mestler ise geçmişte olduğu gibi deri mest olurken, bu mestlerin daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir.

Mest Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Şey!

Mest Alırken Bunlara Dikkat Ediyor MusunuzBugün pek çok Müslüman için bir ihtiyaç haline gelen mest, hac malzemeleri, dini eşyalar ve hediyelik eşya satışı gerçekleştiren mağazalarda ya da e-ticaret sitelerinde satışa sunulmaktadır. Her insanın mest alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olması ve doğru bir mest tercihinde bulunması da önemlidir. Bazı hususlar bu konuda dikkat gerektirirken, satın alınacak olan mest modelinin İslami açıdan caiz olup olmadığı, su geçirip geçirmediği, yürüyebilecek kadar dayanıklı olup olmadığı, ayakta durup durmadığı, mest fiyatları gibi konular, dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

  • Satın Alınacak Olan Mestin İslamiyet’te Caiz Olması Gerekir

Mest satın alırken dikkat edileceklerin başında, o mestin caiz olup olmadığı gelmektedir. Ancak mestler üzerine meshin şartlarına haiz olan mestler satın alınabilir.

  • Su Geçirmemesi Önemlidir

Mestin caiz olmasının şartlarından biri de su geçirmemesidir. Bu nedenle satın alınacak olan mestin kesinlikle su geçirmediğinden emin olunması gereklidir.

  • Yürüyebilecek Kadar Dayanıklı Olmalıdır

Mestlerle alakalı dikkat gerektiren bir başka konu da satın alınacak olan mestin belirli bir mesafeyi yürüyebilecek kadar dayanıklı ve sağlam olmasıdır. Aksi takdirde mestler üzerin mesh yapılamamaktadır.

  • Herhangi Bir Yırtığı Bulunmamalıdır

Abdest alırken kullanılacak olan mestlerin herhangi bir yerinde 3 küçük parmak geçebilecek kadar delik ya da yırtık bulunmamalıdır. Yine bu konu da, mest satın alırken dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Mestler ile alakalı her türlü bilgi ve mest fiyatları için Hedisam.com adresini ziyaret edebilir, dilediğiniz mesti kolaylıkla sipariş edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir