Blog

Mestin İçine Çorap Giyilir mi?

Mestin icine corap giyilir mi

Mestler, İslam tarihinde oldukça eski çağlara dayanan bir tür giysidir. Müslümanlara abdest alırken kolaylık sağlayan ve aynı zamanda ibadetlerini de kolaylaştıran mest, ilk olarak Peygamber Efendimiz zamanında kullanılmıştır. Üstelik bir İslam dinindeki hükmü sünnet olan mestler, bugüne kadar ulaşmış ve bugün de binlerce Müslüman tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde ise pek çok farklı mest çeşitleri bulabilmek mümkün olurken, her bir mest aynı amaç doğrultusunda kullanılmaktadır.

Mestin İçine Çorap Giyilir mi?

Bugün dahi başta yaşlı kesim olmak üzere pek çok insan tarafından kullanılan mestlerle alakalı merak edilen konular bulunmaktadır. Bunlardan biri de “Mestin içine çorap giyilir mi?” sorusunun cevabıdır. Mestlerin ayağa giyilen, topukların tümünü kaplayan ve bileklere kadar uzanan bir giysidir. Çoraba benzer bir yapıya sahip olması da bu insanların aklına bu soruyu getirmektedir.

Mestin içine çorap giyilebilmesi elbette ki mümkündür. Fakat mestin üzerine çorap giyilmesi ile alakalı aynı şeyi söyleyebilmek mümkün değildir. Bu gibi durumlarda abdest alırken mestin üzerindeki çorabın çıkarılması tavsiye edilmektedir.

Mest Nasıl Kullanılır?

Mestin İçine Çorap Giyilir miHer türlü mest çeşitlerinin kullanımı oldukça kolaydır. Kişinin abdest aldıktan sonra giyebildiği mestler, bir sonraki abdestte kolaylık sağlamaktadır. Bu süreçte kişinin abdesti gusül gerektirmeyecek şekilde bozulduğu zaman yalnızca mestler üzerine mesh edilmesi gerekmektedir.

Mestin caiz olabilmesi için bazı şartların yerinde olması gerekmektedir. Örneğin; mestin belirli bir mesafeyi yürüyebilecek kadar sağlam olması, bağlanmaksızın ayakta durması gibi durumlar, mestler üzerine mesh edebilmek için gerekli olan şartlar arasında yer almaktadır. Aksi takdirde o mestin kullanımı caiz değildir. Üstelik mest modelleri, hemen hemen herkes tarafından kullanıma uygun olan bir ayakkabı olarak da ifade edilmektedir.

Hedisam’ın Kaliteli Mest Modellerini Gördünüz Mü?

Hedisam.com, müşterilerine her anlamda kaliteli ürünler sunmayı amaçlayan üstelik birbirinden uygun fiyatlarla sunan bir kuruluş olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de Müslümanlara her türlü dini ve hediyelik eşyalarla hizmet vere Hedisam, birbirinden kaliteli mestleri de bünyesinde barındırmaktadır. Piyasadaki en uygun mest fiyatlarını da yine Hedisam bünyesinde bulabilmek mümkündür.

Dilerseniz kendiniz ya da sevdikleriniz için en kaliteli mestleri en uygun fiyatlarla temin edebilmek için Hedisam’ı ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir