Blog

Herkes Mest Giyebilir mi?

Herkes mest giyebilir mi

Mest, Müslümanlar tarafından kullanılan çorap ya da ayakkabı benzeri bir giysidir. Müslümanlara ibadet ederken ve özellikle de abdest alırken büyük kolaylık sağlayan mestler, günümüzde onlarca farklı modele ve çeşide sahip olmaktadır. Termal mest, koyun derisi mest, keçi derisi mest ya da çorap mest, mest çeşitleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genellikle yaz aylarında farklı, kış aylarında farklı mest modelleri kullanılırken, bu mestlerden bazıları yaz aylarında terleme yapmazken, bazıları ise kış aylarında sıcak tutabilmektedir. Ayaklara suyun değmesini engelleyen bu mestler, sağlık sorunu olanlar için oldukça faydalı olabilmektedir.

Herkes Mest Giyebilir mi?

Mestler ile alakalı günümüzde Müslümanların en çok merak ettiği konulardan biri de “Herkes mest giyebilir mi?” sorusunun yanıtıdır. Mestler yalnızca sağlık sorunu olan kişiler ya da yaşlılar tarafından kullanılmamakta, aynı zamanda herhangi bir sağlık sorunu olmayanlar ve gençler tarafından da kullanılabilmektedir.

Öte yandan kış aylarında ayaklarını sıcak tutmak için askerler tarafından da kullanılan mestler, ayaklarını yıkamakta güçlük çeken hamileler ve bu gibi kişiler için de büyük kolaylık sağlayabilmektedir.

Mest Nasıl Kullanılır?

Herkes Mest Giyebilir mi 1Mest kullanımı oldukça kolaydır. Mestler üzerine mest yapılabilmesi için bazı şartların yerinde olması gerekmektedir. Örneğin; mestlerin abdest alındıktan sonra giyilmesi, abdestin hayız, nifas gibi durumların haricinde bozulmuş olması, mestlerin en az 5 km yol yürüyebilecek kadar dayanıklı olması ve mestlerden herhangi biri üzerinde 3 parmak miktarı delik ya da yırtık olmaması mestler üzerine mestin şartları arasında yer almaktadır. Bu gibi şartlar yerinde olduğu takdirde mest kullanımı caiz olacaktır.

Mest Çeşitlerini Hedisam’da Bulabilmek Mümkündür!

Hedisam.com, uzun yıllardır müşterilerine dini ihtiyaçlar ve hediyelikler alanında hizmet veren ve binlerce ürün yelpazesini alıcılarına sunan bir e-ticaret sitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Birbirinden farklı mest modelini de bünyesinde barındıran Hedisam.com, ürünlerinin kalitesi ile dikkat çekmektedir.

Öte yandan piyasaya kıyasla oldukça uygun mest fiyatları sunan Hedisam, termal mestten deri meste varana kadar pek çok çeşidini bulundurmaktadır. Sevdikleriniz, kendiniz ya da büyükleriniz için tercih edebileceğiniz her türlü mesti Hedisam’da bulabilmek mümkündür. Sizlerde her türlü mest modelini incelemek ve mest fiyatları hakkında bilgi edinmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir