Namaz Tesbihleri

Namaz Tesbihleri

İslam dininde ibadetlere yardımcı olmak amacıyla kullanılan tesbih, insanların günlük olarak da kullanmış oldukları bir tür aksesuar olarak ifade edilebilmektedir. Günümüzde pek çok erkeğin saat ya da çakmak gibi aksesuar olarak kullanmış olduğu tesbihler, aynı zamanda Allah’ı zikretmeye ve ibadet etmeye yardımcı olmaktadır. Müslümanların günlük olarak ibadetlerinde kullanmış olduğu bu tesbihler çeşitlilik gösterebilirken;

 • 33’lü tesbihler,
 • 99’lu tesbihler,
 • 1000’li tesbihler tesbih çeşitleri olarak gösterilebilmektedir.

Namaz Tesbihleri Nedir?

Namaz tesbihleri, adından da anlaşılacağı üzere insanların namaz sonrasında Allah’ı zikretmek ve tekrar eden dualarını ve zikirlerini okuyabilmek amacıyla kullanmış oldukları bir tesbih çeşididir. 99’lu tesbihler olarak da bilinen namaz tesbihleri, pek çok farklı materyalden elde edilen boncukların bir ipe dizilmesiyle elde edilmektedir.

Namaz tesbihlerinin en büyük özelliği, çekilmesi gereken toplamda 99 adet boncuğun bulunmasıdır. Bu rakam ise namaz sonrasında Allah’ı zikretmek amacıyla 33’er defa okunan “Subhanallah, Elhamdülillah ve Allahuekber” lafızlarına işaret etmektedir. Bunun dışında 33’lü olarak ayrılmasını sağlayan 2 adet farklı boyutta boncuk ve bir adet imame de yine namaz tesbihlerini oluşturan faktörlerdir.

99’lu tesbihlerin yanı sıra 33’lü ya da 1000’li tesbihler de yine namaz teşbihi olarak kullanılabilmektedir. Namaz sonrasında 33 defa okunan zikir için 33’lü tesbihler ile 3 kez dönebilmek mümkündür. 1000’li tesbihler ise nadir olarak kullanılmakla beraber daha fazla sayıda yapılan zikirler için kullanılabilmektedir.

Tesbih Çeşitleri Nelerdir?

1000’li, 33’lü ve 99’lu tesbihlerin dışında üretildikleri malzemeye göre de pek çok farklı namaz tesbihleri bulabilmek mümkündür.

 • Plastik tesbihler,
 • Katalin tesbihler,
 • Koç boynuzu,
 • Fil dişi gibi fosil tesbihler,
 • Cam kesma kristal tesbihler,
 • Kehribar tesbihler,
 • İnci tesbihler,
 • Doğal taş namaz tesbihleri bu çeşitlerden yalnızca bazılarıdır.

Doğal Taş Namaz Tesbihleri

Doğal taş namaz tesbihleri, günümüzde insanların özellikle hediye olarak seçmiş olduğu tesbih çeşitlerindendir. Kaplan gözü, kehribar, kuka, abanoz, Oltu taşı, ametist, sedef, safir, oniks ve akik, namaz tesbihlerinin elde edildiği doğal taşlar olarak örneklendirilebilmektedir.

Doğal taşlardan elde edilen namaz tesbihi fiyatları genellikle taşına ve tesbihin modeline göre değişiklik gösterirken, çoğu zaman diğer teşbihlere kıyasla daha pahalı olabilmektedir. Bunun en bilindik nedeni ise doğada kendiliğinden ortaya çıkıyor olması, değerli olması ve işlemesi güç olmasıdır.

Doğal taş tesbihler bu denli değerli olduğundan çoğu zaman 33’lü tesbih olarak üretilmektedir. Üstelik gümüş kazaz püskülü ya da bunun gibi çeşitli gümüş aksesuarlar ile süslenerek daha değerli bir hale getirilmektedir.

Doğal Taş Namaz Tesbihi Satan Yerler

Günümüzde doğal taştan üretilen namaaz tesbihleri pek çok mağaza ya da internet sitesi üzerinden satışa sunulurken, bunlardan biri de hedisam.com sitesidir. Piyasadaki en uygun namaz tesbihi fiyatları ile dikkat çeken Hedisam, birbirinden şık ve değerli doğal taş namaz tesbihlerini de alıcılarına sunmaktadır.