Blog

Cami Alemi Nedir?

Cami alemi, adından da anlaşılacağı üzere camilerde bulunan, hoş bir görünüm kazandırmasının yanı sıra mimari bir mecburiyet olarak kullanılan cami aksesuarlarından biridir. Genellikle camilerin kubbelerinde ya da minarelerin külahlarında bulunan kurşun levhaların birleşme noktasına yerleştirilen bu cami aksesuarları, mimari tasarım açısından tüm dikkatleri kendisine toplayarak sanki göğe doğru yükseliyormuş hissi kazandırmaktadır.

Cami Alemi Nedir?

Cami malzemeleri ile alakalı en çok meral edilen konulardan biri de “Cami Alemi Nedir?” sorusunun cevabıdır. Geçmişten günümüze kadar kullanılagelen ve her camide bulunan cami alemi, cami, türbe, medrese, imarethane gibi kubbeli ve minareli olarak inşa edilen yapılarda kullanılan bir aksesuar, tepelik olarak tanımlanmaktadır. Türk – İslam sanatında bu gibi yapıların üst bölgesinde sancak yerleştirilen alana camii alemi adı verilirken, bu aksesuarlar aynı zamanda kubbe alemi, minare alemi gibi isimlerle de anılabilmektedir.

Ne İşe Yarar?

cami alemi nedir1Günümüzde en önemli cami malzemelerinden biri olarak karşımıza çıkan cami alemi, bayrak, sancak gibi anlamlarının yanı sıra, bir kavim ya da topluluğun belirtilmesi ve tek bir çatı altında toplanması anlamına gelen bir terim olarak da kullanılmaktadır. Buna göre cami alemi, İslam sancağı altında toplanan Müslüman topluluğunu temsil etmektedir. Dolayısıyla her mutlaka her camide bulunması gereken oldukça önemli bir cami malzemeleri olarak ifade edilmektedir.

Cami alemi modellerinin özellikle de hilal ve Ayyıldız şeklinde tasarlanması, İslamiyet’in sembolü olan hilali, ve Türk bayrağının sembolü olan ay ve yıldızı temsil etmesi amacıyladır. Bu sayede hem Müslüman toplumunu temsil eden dekoratif cami alemi, hem de Türk toplumu temsil etmektedir.

Özellikleri Nelerdir?

Cami alemi özellikleri, genellikle üretilen cami alemi modellerine göre değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak bakılacak olursa; bakır, pirinç ve kurşun gibi malzemelerin işlenerek elde edilmiş olması, mat ya da parlak ve canlı bir görünüme sahip olması, yalnızca altın sarısı rengi ile kullanılması ve farklı ebatlarda olması cami alemi özellikleri arasında yer almaktadır.

Öte yandan cami alemi özelliklerinden bir diğeri de, belli bir anlama sahip olması, Müslümanlar açısından önemli bir alam ifade etmesidir.

İnşa edilen ve edilmekte olan her caminin önemli bir ihtiyacı olarak kabul edilen cami alemlerini Hedisam.com’da bulabilmeniz mümkündür. Farklı boyut ve modellerde bulunan bu alemleri ülkenin her yerinden sipariş edebilir ve kısa süre içerisinde de teslim alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir