Blog

Takke Nedir?

Takke nedir

Müslüman erkeklerin kullanmış olduğu takke, namaz esnasında takılan ve saçların olduğu bölgeyi kapatıp alnı açık bırakan bir tür örtü ya da aksesuar olarak ifade edilmektedir. İslam dininde önemli bir yere sahip olan bu aksesuar, sünnet olarak yerine getirilmektedir. Bu nedenle Müslümanlar takke ile namaz kılabilecekleri gibi, takkesiz olarak da kılabilmektedir. Ancak evla olan takkeli bir şekilde namazın eda edilmesidir. Günümüzde pek çok takke çeşitleri bulabilmek mümkün olurken, herhangi biri ile namaz kılabilmek de mümkündür.

Takke Nedir?

Günümüzde Müslümanların merak ettiği konulardan biri de “Takke nedir?” sorusunun yanıtıdır. Takke; İslam dinine mensup olan erkeklerin namaz kıldıkları esnada başına geçirdikleri, başın saç kısmını örterek alın kısmını açık bırakan bir aksesuar olarak tanımlanmaktadır. Takkenin İslam dinindeki hükmü sünnet olurken, Peygamber Efendimizin mutlaka her namazda sarık ya da takke kullandığı rivayet edilmektedir.

Yarımküre şekline sahip olan takke Müslüman erkeklerin kullanmak zorunda oldukları bir baş örtüsü değildir. Sünnet olduğundan namaz esnasında tercihe göre kullanılan ya da kullanılmayan bu örtü, kullanıldığı takdirde daha çok sevap kazandırmaktadır.

Takke Çeşitleri Nelerdir?

Takke Nedir 1Takke çeşitleri genellikle üretilmiş olduğu malzemelere ve modele göre farklılık göstermektedir. Örgü takke, kalıp takke, Orlon katlamalı takke, yün hacı takkesi, el örgüsü dantel takke, bez takke, keçe fes takke, çocuk takkesi, topbaş takke, dantel takke ve hediyelik takke, takke çeşitlerine örnek olarak gösterilebilmektedir.

Takke modelleri olarak da ifade edilen bu takkeler, el örmesi olabileceği gibi makinede de üretilebilmektedir. Beyaz, krem, siyah, lacivert, yeşil, füme, bej ve kahverengi gibi renk alternatiflerinin de bulunabileceği bu baş örtüsü, genellikle hac malzemeleri satılan hediyelik eşya dükkanlarında bulunabilmektedir.

En Kaliteli Takke Modelleri Hedisam’da!

Hedisam.com, birbirinden kaliteli dini hediyelik ürünleri satışa sunan bir firma olarak bilinmektedir. Pek çok farklı renk ve modeldeki takkelerini alıcılarına sunan Hedisam, desenli orlon takkelerden el örgüsü hacı papaklarına, yine el örgüsü namaz takkesinden jilatinli takkeye varana kadar onlarca farklı takke türünü en uygun fiyatlar ile müşterilerine sunmaktadır.

Hem kaliteli, hem de en uygun takke fiyatları için Hedisam.com adresini ziyaret edebilir, dilediğiniz modeldeki takkeyi kolaylıkla sipariş edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir