Blog

Cenaze Levazımatı Nedir?

Cenaze levazimati nedir

Cami malzemeleri, geçmişten günümüze kadar gelen ve yeni inşa edilmekte olan camilerde gerekli olan bazı eşyalardır. Camii alemi, seccade, tesbih, sarık, rahle, tesbih askılığı ve bunun gibi daha pek çok eşya, cami malzemeleri olarak gösterilebilmektedir. Cenaze levazımı da bu malzemelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır

Cenaze levazımatı, çeşitli nedenlerden dolayı yaşamını yitiren insanların cenaze işlemleri, kefenlenmesi gibi durumlarda kullanmış oldukları çeşitli ihtiyaçlara verilen ad olarak ifade edilmektedir. Gasilhanesi bulunan her cami için önemli bir ihtiyaç olan bu malzemeler, günümüzde pek çok dini eşya satan yerlerde bulunabilmektedir.

Cenaze Levazımatı Nedir?

cenaze levazimati nedir 1İnsanların cenaze ile alakalı merak ettikleri konulardan biri de “Cenaze levazımatı nedir?” sorusunun yanıtıdır.

Öncelikle levazımat, askeri araç gereçlerin tümü olarak tanımlanırken, cenaze levazımat ya da levazımı ise cenaze malzemeleri olarak ifade edilmektedir. İçeriği kefen, pamuk, sabun, mendil, örtü, cecim, havlu, makas, lif, gül suyu, eldiven gibi eşyalar bulunan cenaze malzemeleri, genellikle ölünün yıkandığı yerde bulundurulmaktadır. Yani cami malzemelerinden biridir.

Yaşamını yitiren insanların gömülmeden önce yıkanması ve kefenlenmesi gereklidir. Kefen, ölünün tüm vücudunun sarıldığı bezlere verilen addır. Ölü kefenlenmeden önce yıkanır ve gusül abdesti aldırılarak hazırlanır. Bu işlemler esnasında da üç kalıp sabuna, pamuğa, yıkayıcı için eldivenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle de kefen, havlu, cecim, gibi eşyalar, bu işlemler için olmazsa olmaz malzemeler arasında yer almaktadır.

Cenaze Levazımatı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Günümüzde özellikle dini eşya cami malzemeleri satın yerlerde bulabilmenin mümkün olduğu cenaze levazımı, tercihe göre set halinde de satın alınabilmektedir. Genellikle mağazalar bu gibi birden çok malzemeden oluşan ihtiyaçları set halinde satışa sunarken, elbette ki tekli olarak da ihtiyaç duyulduğu kadarı alınabilmektedir.

Cenaze levazımatı fiyatları, bu gibi malzemeleri satın alırken dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Aşırı pahalı olan malzemelerden kaçınmalı, hem kaliteli, hem de uygun olanlar tercih edilmelidir. Set olarak tercih edildiğinde içeriğindeki malzemelerin tam olduğundan da emin olunmalıdır. İdeal bir cenaze levazımı setinde kefen, cecim ya da bu gibi bir örtü, sünger, sabun, gül suyu, ve havlu içermelidir.

Hedisam.com üzerinden de temin edebilmenin mümkün olduğu bu eşyalar için sitemizi ziyaret edebilir, cenaze levazımatı fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir