Blog

Halı Seccade Kullanmanın Avantajları!

Halı Seccade Kullanmanın Avantajları

İslam dininde Müslümanların ibadet etmesine yardımcı olmak amacıyla kullanılan ve üzerinde tek bir kişinin namaz kılabileceği kadar büyük olan yaygıya seccade adı verilmektedir. Namaz kılan kişinin üzerine secde ettiği bu yaygıların kullanım amacı, genellikle Müslümanların namaz kıldığı ve secde ettiği yerin temiz olduğundan emin olmasıdır. Arapçadan Türkçeye kazandırılan bu kelime, lugatta çokça secde yapan ya da secde yapılan yer anlamı taşımaktadır. Kilim, hasır, kadife dokuma kumaş, hayvan postu ve bunun gibi pek çok türü bulunan seccadelerde, günümüzün en çok tercih edilen modellerinden biri halı seccade modelleridir.

Normal şartlarda seccadeler, Müslümanların yanlarında taşıyabilecekleri, yolculuklarda yanlarında bulundurabilecekleri türden olurken, halı seccade modellerini her yere götürebilmek pek de mümkün değildir. Dolayısıyla bu modeller, çoğu zaman kişinin evinde bulundurabileceği ve evine manevi bir hava katabileceği türden olmaktadır.

Halı Seccade Kullanmanın Avantajları

Halı seccade modellerinin dezavantajları olduğu kadar, avantajları da bulunmaktadır. Örneğin; halı türünden kalın seccadeler, kişilerin uzun yıllar boyunca herhangi yıpranma meydana gelmeden kullanabilecekleri uzun ömürlü seccadelerdendir. Bunun ile beraber namazın maneviyatına dikkat edenler için bir hayli sadelikle dokunan halı seccadeler, Müslümanların en çok tercih ettiği modeller arasında yer almaktadır.

Namazın Hususuna Dikkat Eden Kişiler Halı Seccade Kullanmalıdır

Günümüzde pek çok halı seccade takımlarına ya da modellerine rastlayabilmek mümkündür. Özellikle az ve sade desenlerde dokunan, pek renkli olmayan bu modellerin özelliği, Müslümanların namaz esnasındaki huşusunu korumak, dikkat dağınıklığı yaşamasına engel olmaktır. Dolayısıyla namazının maneviyatına, gerekliliklerine dikkat eden Müslümanlar, namaz esnasında halı seccadeleri tercih etmektedir.

Bunun ile beraber halı seccade modelleri çoğu zaman evinde bir ibadet köşesi bulunanlar tarafından tercih edilmektedir.

Hediyelik Halı Seccadeler

Günümüzde bir Müslümanın başka bir Müslümana hediye edebileceği ve bir sünneti yerine getirebileceği en güzel eşyalardan biri de hediyelik halı seccadelerdir. Özel günlerde ya da sair zamanlarda oldukça anlamlı olabilecek bir hediye olarak pek çok halı seccade örnekleri bulabilmek de mümkündür. Örneğin; sade renklerde, dikkat çekmeyen desenlerde ve oldukça şık dokuma modelleri bu seccadelere birer örnek olurken, aynı zamanda kıbleyi gösteren pusulalı halı seccadeler de, hediyelik halı seccadelere birer örnek olarak gösterilebilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir