Blog

Katalin Tesbih Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Katalin Tesbih Nedir Özellikleri Nelerdir

Katalin, American Catalin Corporation isimli bir şirket tarafından patenti alınan ve saydam, yarı saydam gibi özelliklerle pek çok renkte üretilen ve bir tür fenol formaldehit materyal markası olarak tanımlanmaktadır. Üretimi gerçekleştirilen ilk yıllarda aksesuar, biblo, çerçeve, radyo ve bunun gibi pek çok alanda kullanılan bu madde, ısıya dayanıklı ve sert bir madde olarak bilinmektedir. Isıtıldığında ise fenolik bir koku yaymaktadır. Günümüzde ise üretimi gerçekleştirilmeyen bu madde yerine, yine katalin isminde farklı bir malzeme kullanılmaktadır. Bu malzeme ile de katalin tesbih modelleri üretilmektedir.

Katalin Tesbih Nedir?

Günümüzde kullanılan katalin, Osmanlı sıkması, Osmanlı bağan, muğalla, sandaloz, futuran, sıkma kehribar gibi pek çok ürün kehribar olarak anılsa da, hakiki kehribar ile alakası olmayan ürünlerdir. Bakalit kehribar ve Osmanlı sıkması ise kehribara en yakın ürünler olurken, özellikle bakalit kehribar, katalin ile hemen hemen aynı madde olarak tanımlanmaktadır. Buna göre; katalin tesbih = baklit kehribardır.

Özellikle koleksiyonerlerin dikkatini çeken katalin tesbih modelleri, bugün en çok aranan tesbih çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Katalin Tesbih Özellikleri Nelerdir?

Katalin tesbih özelliklerinden en göze çarpanı, ısındığında kokuyu yayması ve pek çok farklı rengi ile dikkat çeken nadir bir tesbih olmasıdır. Saydam ve yarı saydam olma gibi özelliklere de sahip olan bu tesbih çeşitleri, Hedisam tarafından 99’lu ya da 33’lü modelleri ile alıcılarına sunulmaktadır.

Hedisam’ın koleksiyoner ve tutkunlarına sunmuş olduğu katalin yapımı tesbih modelleri, genellikle kahverengi, gül kurusu, yeşil, koyu kahve ve zincir süslemeli olarak hazırlanmaktadır.

Katalin Tesbih Nasıl Anlaşılır?

katalin tesbih nedir ozellikleri nelerdirKatalin tesbih olarak satışı gerçekleştirilen ürünlerin gerçek bir katalin olup olmadığının anlaşılması pek de kolay değildir. Fakat bunu anlamak için bazı yöntemleri denemek mümkündür. Örneğin; en basitinden ısıya maruz bırakıldığında etrafa koku yayıyorsa, bu gerçek bir katalin tesbihtir.

Katalin tesbih fiyatları diğer tesbihlere kıyasla biraz daha farklıdır. Özellikle de altın ve gümüş gibi değerli madenler ile süslenen katalin tesbihlerin fiyatları bir hayli yüksek olabilir.

Günümüzde en güzel hediyelik tesbih alternatifleri olarak değerlendirilen katalin tesbihler, daha uygun fiyatlarda da bulunabilmektedir. Günlük kullanıma ya da namaz tesbihi olarak kullanıma uygun olan bu modelleri Hedisam’da da bulabilmek mümkündür.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir