Blog

Fildişi Tesbih Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Fildişi Tesbih Nedir Özellikleri Nelerdir

Tam bir usta işi olan fildişi tesbih modelleri, özel koleksiyon parçası olarak değerlendirilen tesbih çeşitlerinden biridir. Oldukça nadir bulunan fildişinden elde edilen bu koleksiyonluk tesbih modelleri, özellikle tesbihlere karşı ayrı bir tutkusu olan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Fildişi Tesbih Nedir?

Fildişi, bilindiği üzere fillerin kendisini tehlikelere karşı korumak amacıyla kullanmış olduğu bir savunma aracıdır. Uzun, eğimli ve sivri uçlu bir yapıya sahip olan fildişi, genellikle doğal yollardam ömrünü tamamlamış olan fillerden alınmakta ve pek çok eşyanın yapımında kullanılmaktadır. Fildişi tesbih modelleri de, fillerin savunma aracında elde edilen bir tesbih türüdür.

Günümüzde oldukça ilgi çeken ve rağbet gören tesbih çeşitlerinden biri haline gelmeyi başaran fildişi tesbih modelleri, daha çok koleksiyoncuların ve tesbih tutkunlarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Fildişi Tesbih Neyden Yapılır?

fildisi tesbih nedir ozellikleri nelerdirFildişi tesbih, adından da anlaşılacağı üzere fillerin savunma aracı olarak kullanmış oldukları iki dişinden yapılan bir tesbihtir. İlk çağdan bu yana çeşitli eşyaların ve özellikle süs eşyalarının yapımında kullanılan fildişi, son olarak da tesbih yapımında kullanılmıştır.

Günümüzde hala fildişinden tesbih üretimleri devam etmektedir. Tamamen ustalıkla, ince ince işlenerek üretilen bu tesbihler, hem fildişinin oldukça nadir bulunan bir parça olması, hem de ustaların ince işçiliği nedeniyle paha biçilemez bir değere sahiptir. Dolayısıyla oldukça kıymetli bir hediyelik tesbih olabilecek nitelikte olan bu modeller, genellikle fahiş fiyatlar ile alıcılarına sunulmaktadır.

Fildişi Tesbih Özellikleri Nelerdir?

Hakiki fildişi tesbih özelliklerinden biri, tıpkı insanların dişinde olduğu gibi ince kanallara sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde imitasyaon olan fildişi tesbihlerden ya da benzer bir yapıya sahip olan deve kemiği tesbih modellerinden ayırt edilmesi mümkün olan fildişi tesbih, doğada ender bulunduğundan bir koleksiyon parçası olarak değer görmektedir.

Fildişi tesbih modelleri bu denli değerli ve kıymetli, özel bir tesbih olduğundan hac, umre ya da mevlüt hediyeliklerine pek de uygun modellerden değildir. Bu gibi durumlarda orijinal fildişi yerine imitasyon olanları ya da bunun aksine cam kristal, inci, plastik kristal ve katarin tesbih modelleri gibi modellerin tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Hedisam’ın oldukça özel Fildişi Tesbih Modelini görebilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir