Blog

Mest Nedir?

Mest nedir

İslam dininde önemli bir yere sahip olan mest, patiğe benzeyen ve ayak topuklarını kapsayacak şekilde giyilen deriden üretilmiş bir tür ayakkabı olarak ifade edilmektedir. Oldukça eski zamanlardan bu yana kullanılagelen mest, ev gibi ortamlarda giyilmekte ve dışarı çıkarken de üzerine ayakkabı giyilmektedir. Günümüzde pek çok farklı mest çeşitleri bulabilmek mümkün olurken, daha çok yaşı ilerleyen Müslümanlar ve hacılar tarafından tercih edilmektedir.

Mest Nedir?

Müslümanların dini vecibelerini yerine getirme konusunda aklına takılan konulardan biri de “Mest nedir?” sorusunun cevabıdır. Mest; Müslümanların ayaklarına giydikleri, ayağın topuk kısmını örten ve bileklerine kadar uzanan bir tür ayakkabı olarak tanımlanmaktadır. İslam dininde namaz kılmayı zorlaştıran şeylere kolaylaştırıcı bir çözüm yolu olarak kullanılan mest, üzerine mesh yapılarak abdest almayı kolaylaştırmaktadır. Mesh ise bir nev-i hükmi temizlik olarak ifade edilmekte ve abdest alırken kişinin mest üzerini ıslak elle sıvazlaması şeklinde tanımlanabilmektedir.

Genellikle sağlık sorunları için giyilen mest, su geçirmemesi özelliği ile kişinin sağlığını koruyabilmektedir. Bu nedenle de İslam dini kolaylaştıran bir din olduğundan, mestler üzerine mesh edilmesini sağlayarak abdest almayı kolaylaştırmaktadır. Evde, yolculukta ve bu gibi yerlerde şartları yerine getirildiği takdirde de mestler üzerine mesh caizdir.

Mest Çeşitleri Nelerdir?

Mest Nedir 1Eski çağlardan günümüze kadar ulaşan mest, bugün birbirinden farklı malzemelerle üretilebilmektedir. En sık karşılaştığımız ve tercih edilen mest çeşitlerinden bahsetmek gerekirse; termal deri mest, çorap mest, astarlı mest, koyun ve keçi derisi mestler, lastikli mest, fermuarlı mest, deri taban ve termo mest, en çok karşılaşılan mestlerdendir.

Genellikle termal, çorap ve fermuarlı deri mestler tercih edilirken, bu mest modelleri Müslümanlara büyük kolaylık sağlamakta ve fiyat bakımından da daha uygun olması ile dikkat çekmektedir.

En Kaliteli Mest Modelleri Hedisam.com’da!

Hedisam.com, Müslümanlara pek çok dini hediyelik eşya ile hizmet veren bir işletmedir. Sektörde uzun zamandır faaliyet gösteren bu firma, birbirinden şık mest modellerini alıcılarına sunmaktadır.

Hedisam bünyesinde bulabileceğiniz mest modelleri; astarlı keçi derisi mest, termal mest, lastikli deri mest ve eshel çorap mesttir. Piyasaya kıyasla en kaliteli ürünlerini alıcılarına sunan Hedisam, aynı zamanda uygun mest fiyatları ile de tercih edilebilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir