Blog

Mest Giymenin Şartları Var mı?

Mest giymenin sartlari var mi

Mest, İslam dinine mensup olan kadın ve erkeklerin ayak topuklarını kapatacak şekilde giymiş oldukları ve bileklerine kadar uzanan deri ve benzeri bir çorap ya da ayakkabı olarak ifade edilmektedir. Peygamber Efendimiz döneminden günümüze kadar ulaşan mest, bugün de pek çok Müslüman tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde pek çok farklı mest çeşitleri bulabilmek mümkün olurken, en sık tercih edilen modeller ise deri, çorap ve termal mestler olarak bilinmektedir.

Kullanan ya da kullanmak isteyen kişiler mest hükümleri ve mest giymenin şartlarını merak etmekte, nasıl kullanılacağını öğrenmek için araştırmalar yapmaktadır. Bu kişilerin mest kullanmaya başlamadan önce mutlaka gerekli hükümleri bilmesi, nasıl kullanılacağını öğrenmesi ve mestler üzerine mest edebilmesi gereklidir. Aksi takdirde yanlış bilinenler sebebiyle abdest şüpheye düşebilmektedir.

Mest Giymenin Şartları Var mı?

Mest Giymenin Şartları Var mıBilinen herhangi bir mest giymenin şartları bulunmamaktadır. Fakat bunun aksine abdest alırken mestler üzerine mesh için birtakım şartlar bulunmaktadır. Örneğin; mestin abdestte ayaklar yıkandıktan sonra giyilmiş olması, ayağa giyildiğinde 5 km ya da daha fazla yürüyebilecek kadar dayanıklı olması, mestlerin bağsız olarak ayakta durabilecek kadar sağlam olması, ayak parmaklarının en küçük üçünün girebileceği büyüklükte bir delik bulunmaması, suyu geçirmemesi, mestin topukları örtmesi, abdestin cünüplük ya da bu gibi durumlar dışında herhangi bir sebeple bozulmuş olması ve mestin altının değil üstünün meshedilmiş olması, mest hükümleri olarak gösterilebilmektedir.

Mest Giymek Sünnet mi?

Mest giymek Peygamber Efendimizin bir sünnetidir. Bunun ile beraber mestler üzerine mesh de bir sünnettir. Peygamber Efendimiz mesti hem giymiş, hem de ashabına giydirmiştir. Bu nedenle pek çok Müslüman mest giyerek bu sevaba nail olabilmektedir.

Günümüzde mest kullanmak isteyen Müslümanlar için onlarca farklı mest çeşitleri bulunmaktadır. Hedisam bünyesinde de bulabilmenin mümkün olduğu bu giysiler, termal, eshel çorap, koyun derisi ve keçi derisi mest modelleri ile dikkat çekmektedir.

Öte yandan birbirinden kaliteli modellerin yanı sıra mest fiyatları ile de dikkat çeken Hedisam, piyasanın en uygun fiyatlarını müşterilerine sunmaktadır. Sizlerde gerek kendi ihtiyacınızı karşılamak, gerekse yakınlarınıza hediye edebilmek için birbirinden güzel ve kaliteli mestleri Hedisam.com’da bulabilir ve dilediğiniz modeli kolaylıkla sipariş edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir