Blog

Umreden Sonra Kimlere Hediye Getirilir?

Umreden Sonra Kimlere Hediye Getirilir

Umre, Müslümanların hac mevsimi dışında yılın her günü Mekke, Medine ve Kabe – i Muazzama’yı ziyaret etmesi ve gerekli ibadetleri yerine getirmesi olarak tanımlanmaktadır. Hac ya da umreye giden bir Müslüman, bu kutsal topraklardan geri döneceği zaman çeşitli hediyeler getirebilmektedir. Umre hediyeliklerini kutsal topraklardan alabilmek mümkün olduğu gibi, kişinin bulunduğu şehirden umreye gitmeden önce alabilmesi de mümkündür.

Mekke ya da Medine’de alışveriş yapmak bir gelenek halini almıştır. Hatıra amacıyla ya da yakınlara hediye etmek üzere hac umre hediyelikleri satan çeşitli mağazaları kutsal topraklarda bulabilmek mümkündür. Üstelik Mescidi Haram’da sokaklar küçük dükkanlarla ve seyyar satıcılarla dolu olması ile bilinmektedir.

Umreden Sonra Kimlere Hediye Getirilir?

umreden sonra kimlere hediye getirilirUmreye giden bir kimse geri dönüşte dilediği kişilere umre hediyelikleri getirebilmektedir. Bu durum, genellikle umreye giden kişinin inisiyatifine kalmış bir durumdur. Fakat genel olarak hacca ya da umreye giden hacılar ya da Müslümanlar, kendisini ziyarete gelen eşleri, dostları, arkadaşları, akrabaları, arkadaşları ve ailesi için çeşitli umre hediyelikleri getirebilmektedir.

Umre ziyaretini gerçekleştirdikten sonra memleketine dönen kişi, dilediği yakınlarına özel hediyeler alabilirken, genel olarak evine gelen misafirler için alınabilecek hediyeler hurma ve zemzem suyudur.

Umreden Hangi Hediyeler Getirilir?

Umreden getirilebilecek pek çok hediye bulunmaktadır. Özellikle çeşitli hurmalar ve zemzem suyu, hac umre hediyeliklerinin başında gelmektedir. Bunun ile beraber gümüş yüzük ya da akik yüzüğü, Kur’an – ı Kerim, kıbleyi gösteren pusulalı seccade, tesbih ve ufak tefek magnetler, yine yakınlara hediye edilebilecek olan hac umre hediyeliklerinin en sık tercih edilenleridir.

Umreden getirilebilecek olan diğer bazı hediyelik eşyalar ise, kız çocukları için rengarenk boncuklu çantalar, şahmeranlar, bilezikler, çeşitli takılar, Mekke, Medine ve Kabe – i Muazzama’yı gösteren filmli dürbünler, ezan okuyan saatler, Rolex marka kol saatleri ve çeşitli elektronik eşyalardır. Mekke ve Medine’de özellikle de Mescid – i Haram’da bulunan pek çok umre malzemeleri satan dükkanlar bu hediyelikleri bulabilmek mümkündür.

Öte yandan hac umre hediyeliklerini kutsal topraklardan alınması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Müslümanlar, kutsal topraklara gitmeden önce bu gibi hediyeliklerini kendi şehirlerinde bulunan umre malzemeleri satan dükkanlardan satın alabilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir