Blog

Yatarken Takke Takmak Sünnet mi?

Yatarken takke takmak sunnet mi

Takke, Müslüman erkeklerin beş vakit namazını ya da nafile bir namazı eda ederken başına takmış olduğu, yarımküre şeklindeki bir örtüdür. Başın saç kısmını kaplayan ve alın kısmını açık bırakan bu örtü, oldukça eski yıllardan bu yana kullanılagelmiştir. Üstelik bugün birbirinden farklı takke çeşitleri bulabilmek mümkün olurken, en sık rastladığımız ve kullanışlı olan takke çeşitleri ise dantel ve kalıp olanlardır.

Yatarken Takke Takmak Sünnet mi?

Takke takmak üzerine pek çok Müslümanın merak ettiği konulardan bir diğeri ise “Yatarken takke takmak sünnet mi?” sorusunun yanıtıdır. Normal şartlarda yalnızca namaz kılarken kullanılan bu örtü, bazı kişiler tarafından yatarken de kullanılabilmektedir. Yatarken kullanılan bu takkeye yatak takkesi ya da şeb takkesi adı verilmektedir. Yatarken kullanılan takkeler genellikle soğuk havalarda başı koruyabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Fakat yatarken kullanılan takkenin hükmü ile alakalı herhangi bir kesin bilgi bulunmamaktadır.

Namaz Kılarken Takke Takmak Sünnet Mi?

Yatarken Takke Takmak Sünnet miNamaz kılarken kullanılan takkenin sünnet olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Pek çok kaynak tarafından rivayet edilene göre Peygamber Efendimiz namaz kılarken sarık ve takkeyi kullanmıştır. Hatta bunun ile alakalı pek çok hadis-i şerif de rivayet edilmektedir. Örneğin; Tırmiz, Libas, 42 kaynaklı rivayette Peygamber Efendimizin “Müşriklerle aramızdaki fark, kalansövenin üzerine sardığımız sarıktır” diye buyurduğu ifade edilmiştir. Buradaki kalansöveden murat takkenin kullanımıdır.

En Güzel Takke Modelleri Hedisam.com’da!

Oldukça eski çağlardan günümüze kadar ulaşan bu baş örtüsü, bugün pek çok farklı türü ile karşımıza çıkmaktadır. Keçe takke, kadife takke, kalıp takke, orlon takke, yün hacı takkesi, kubbeli takke, eel örgüsü takke, dantel takke ve bez takke, takke çeşitleri olarak örneklendirilebilmektedir.

Hedisam.com, Müslümanlara her türlü dini malzemeler ve eşyalar ile hizmet sunan bir firma olarak karşımıza çıkmaktadır. Seccadeden tesbihe, ihramdan dini çerçevelere varana kadar yüzlerce ürün yelpazesini alıcılarına sunan Hedisam, onlarca farklı takke modelleri ile de hizmet vermektedir. Hedisam bünyesinde genellikle orlon papak, yün hacı papak, el örmesi dantel takke, jelatinli takke gibi modeller bulunmaktadır. Üstelik en uygun fiyat garantisine sahip olan bu modeller, tercihe göre kolaylıkla sipariş edilebilmektedir. Sizlerde kendiniz ya da değer verdiklerini için en kaliteli ve uygun takkeyi Hedisam’dan bulabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir