Blog

Abanoz Tesbih Modeli ve Özellikleri!

Abanoz Tesbih Modeli ve Özellikleri

Abanoz tesbihler, günümüzde kuka tesbihlerin yanı sıra en çok tercih edilen tesbih çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Abanoz ağacından elde edilen bu tesbihler, oldukça sert bir yapıya sahip olurken, rengi ise genellikle siyahın tonlarındadır.

Abanoz tesbih modelleri genel olarak tesbih çeşitleri arasında en değer tesbih modellerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Üstelik insan vücudundaki kötü enerjiyi atma gibi bir özelliğe sahip olan bu modeller, insan sağlığına olumlu yönde etki gösterebilmektedir.

Abanoz Tesbih Nedir?

Abanoz tesbih, tropikal iklimlerde yetişen ağaçların odunlarından elde edilmektedir. Abanoz adı ile bilinen bu ağaçların iç tabakasındaki siyah bölgelerin işlenmesi ile elde edilen bu tesbihler, fildişi, oltu taşı tesbih gibi oldukça değerli tesbih türlerinden biridir.

Antik çağlardan bu yana bir hayli değerli olması nedeniyle pek çok alanda kullanılan abanoz ağacı, uzun yıllardır tesbih yapımında kullanılmaktadır. Rengi, parlatılabilir olması ve dayanıklılığı ile dikkat çekerken, çeşitli özellikleri bu tesbihlerin popülaritesini artırmaktadır.

Abanoz Tesbih Özellikleri Nelerdir?

abanoz tesbih modeli ve ozellikleriAbanoz tesbih özelliklerinden ilki renginin siyah olmasıdır. Siyahın her tonunda abanoz tesbih modellerine rastlamak mümkün olurken, sert ve dayanıklı bir yapıya sahip olması, kullandıkça renginin parlayabiliyor olması ve kararması yine bu teşbihin özellikleri arasında yer almaktadır.

Günümüzde tercih edilebilecek en ideal hediyelik tesbihlerden biri olan abanoz tesbihler, özel ve zorlu bir işçelik gerektirmektedir. Çok iyi bir cila tutucu olma özelliği sayesinde oldukça parlak bir görünüme sahip olması, değerli bir odundan elde ediliyor olması da bu teşbihin özellikleri olarak gösterilmektedir.

Abanoz Tesbih Modelleri

Hedisam’da böyle değerli bir tesbihi deve kemiği ile harmanlayarak muhteşem bir tasarım olarak müşterilerine sunmaktadır. Abanoz tesbih modelleri arasında oldukça dikkat çeken ve özel bir işçilikle üretilen bu modelde, deve kemiği ile beraber işlenen abanoz odunu bulunmaktadır.

Tesbihin özelliklerine bakılacak olursa; tesbih tanelerinin ölçüsü 10×8, uzunluğu 20 cm ve kamçısı ise 11 cm kadardır. Pek çok koleksiyoncunun sahip olmak isteyeceği modellerden biri olan Abanoz İşlemeli Deve Kemiği modeli, oldukça makul fiyatlar ile alıcılarına sunulmaktadır. Sevdikleriniz için verilebilecek en güzel hediyeliklerden biridir. Fakat bu tesbih özel ve değerli bir tesbih türü olduğundan, hac, umre ay da mevlüt hediyelikleri olmaya uygun değildir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir