Blog

Cami Alemi Çeşitleri Nelerdir?

Türk – İslam sanatında başta camiler olmak üzere medrese, türbe gibi kubbeli binaların minare külahları, sancakların tepesine yerleştirilen tepeliklere cami alemi adı verilmektedir. Tarihte oldukça eski zamanlara dayanan ve cami aksesuarlarından biri olarak tabir edilen cami alemi, mimari bir zaruriyet olarak kullanılmaktadır.

Cami Alemi Çeşitleri Nelerdir?

cami alemi cesitleri nelerdirCami alemi, günümüzde hemen hemen her camide, türbede, medresede, ve bunun gibi dini ve içtimai yapılarda bulunması gereken cami aksesuarlarıdır. Cami alemleri insanların dikkatini en tepede toplayıp, minarenin göğe doğru yükseliyormuş gibi görünmesini sağlamaktadır. Pek çok farklı modelde bulabilmenin mümkün olduğu bu cami malzemeleri, en bilindik türleri ile Ayyıldız, kubbe, hilal ve minare cami alemi olarak örneklendirilmektedir.

  • Ayyıldız Cami Alemi

Ayyıldız cami alemi, günümüzde en çok tercih edilen cami alemi çeşitlerinden biridir. Genellikle bakır, gümüş ve bunun gibi madenlerin işlenmesi ile elde edilen bu cami malzemeleri, altın sarısı rengi ile süslenmektedir. Türk’ün sembolü olan ay ve yıldız bu alem çeşidinde bir arada tasarlanırken, bu gibi alem çeşitleri daha çok minarelere uygun olarak hazırlanmaktadır.

  • Kubbe Cami Alemi

Kubbe cami alemi, adından da anlaşılacağı üzere camilerin genellikle kubbe bölümlerinde kullanılan cami alemi çeşitlerinden biridir. Boyutları genellikle kullanım amacına ya da tercihe göre değişen bu alemler, hoş bir görünüm sağlamaktadır.

  • Hilal Cami Alemi

Hilal cami alemi, camilerin iç ya da dış mimarisinde, aynı şekilde medrese, mescid ve bunun gibi alanlarda kullanılan cami alemi çeşitlerindendir. Hedisam bünyesinde de bulabilmenin mümkün olduğu bu modeldeki alemler, farklı boyut alternatiflerine de sahiptir.

  • Minare Cami Alemi

Dış dekorasyonda dekoratif cami alemi olarak da kullanılan minare cami alemi, yine en çok tercih edilen cami alemi çeşitlerinden biridir. Genellikle hilal şeklinde olan bu alemler, cami minarelerinin külahları üzerine yerleştirilmektedir.

Cami Alemi Çeşitlerimizi Gördünüz mü?

Pek çok alanda olduğu üzere cami malzemeleri konusunda da kaliteli bir hizmet sunan Hedisam, en güzel ve en uygun cami alemlerini alıcılarına sunmaktadır. Farklı boyutlarda oldukça ihtişamlı görünüme sahip olan Ayyıldız, kubbe, hilal ve minare cami alemlerini Hedisam bünyesinde bulabilmek mümkündür. Ayrıca diğer cami malzemeleri için de sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir