Blog

Mest Üzerine Abdest Nasıl Alınır?

Mest uzerine abdest nasil alinir 1

Mest, Müslümanların günlük yaşamında kullanmış oldukları, ibadetlerini kolaylaştıran çorap ya da ayakkabı benzeri bir giysidir. Topukları örten ve bileklere kadar uzaman bu giysi, yalnızca ayaklara giyilmekte ve abdest almayı kolaylaştırmaktadır. Peygamber Efendimizin bir sünneti olarak kullanılmakta ve sağlık konusunda da faydalı olmaktadır. Bugün birbirinden farklı pek çok mest çeşitleri bulabilmek mümkün olurken, ev ortamında ya da dışarıda ayakkabı içine giyilebilmektedir.

Çorap Mest ile Abdest Nasıl Alınır?

Çorap mest ile abdest alma, diğer mest türlerinde olduğu üzeredir. Bu şekilde abdest alabilmek için öncelikle kişinin mest giymenin hükmünü yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu hükümleri yerine getirmiş olan bir kişi, normalde nasıl abdest alıyorsa o şekilde abdest almalıdır. Sıra ayaklara geldiğinde ayağındaki çorap mesti çıkarmadan, mestin üzerini mesh etmelidir. Bu işlem her iki ayak için de uygulanmaktadır. Ancak bu şekilde çorap mest ile abdest alma mümkün olacaktır.

Mest Üzerine Abdest Alma Şartları Nelerdir?

Mest Üzerine Abdest Nasıl AlınırMestler üzerine mesh edebilmek için uyulması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Örneğin; kişinin mestini abdest aldıktan sonra giymesi, abdestin hayız, nifas gibi nedenler dışında bozulması, mestlerin her ikisinde de üç parmağın geçebileceği boyutta bir delik bulunmaması, suyu ayağa ulaşmasını engellemesi, ayağa giyildiği halde 5 km ya da daha fazla yürüyebilecek kadar dayanıklı olması ve ayağı giyildikten sonra bağsız durabilecek kadar sağlam olması Mest üzerine abdest alma, başka bir deyişle mestler üzerine meshin şartları arasında yer almaktadır. Bu şartlardan herhangi biri yerinde olmadığı takdirde mest üzerine alınan abdest geçerli olmamaktadır.

İhtiyacınız Olan Her Türlü Mestler İçin Hedisam’ı Ziyaret Edebilirsiniz!

Hedisam.com, müşterilerine ihtiyaç duyduğu her türlü dini malzeme ve hediyelik eşya ile hizmet veren bir kuruluştur. Uzun zamandır bu alanda faaliyet gösteren Hedisam, birbirinden şık ve kaliteli mest modellerini en uygun fiyatlar ile alıcılarına sunmaktadır.

Piyasadaki en kaliteli mestleri sunan Hedisam, online olarak verilen siparişlerde kısa sürede kapıya kadar teslim edebilmektedir. Üstelik pek çok modeli bulabilmek mümkün olurken, en uygun mest fiyatları da yine Hedisam bünyesinde bulunmaktadır. Sizlerde en güzelle modeller ve fiyat bilgisi için Hedisam.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir