Blog

Minare Alemi Ne Anlama Gelir?

Cami alemi, geçmişten günümüze kadar inşa edilen ve edilmekte olan her camide kullanılan cami malzemelerinden biridir. Türk İslam sanatının mimari bir gerekliliği olarak ifade edilen cami alemi, camilerin yanı sıra türbe, medrese, imarethane, şadırvan ve bunun gibi minare ile kubbe bulunan tüm dini ve içtimai yapılarda kullanılabilmektedir.

Minare Alemi Ne Anlama Gelir?

Minare, İslamiyet’in ibadet alanlarından biri olan camilerde, Müslümanları namaza davet etmek amacıyla ezan okunmak üzere tasarlanan ince ve uzun yapılar olarak ifade edilmektedir. Minare alemi ise, bu yapıların en üstünde bulunan sivri külahın en tepesine yerleştirilen bir tür tepelik olarak tanımlanmaktadır. Dekoratif cami alemi ya da aksesuarı olarak da kullanılan minare alemi, her camide bulunması gereken cami malzemelerinden biridir.

Minare alemi, bayrak, sancak gibi anlamlarının yanı sıra topluluk, kavim gibi anlamlara da gelmektedir. Buna göre minare alemi ya da diğer bir deyişle cami alemi, Müslüman topluluğunu ifade etmektedir.

Minare Alemi Nerelerde Kullanılır?

minare alemi ne anlama gelir1Adından da anlaşılacağı üzere minare alemleri, geçmişte ve günümüzde inşa edilen, inşa edilmeye devam eden her caminin minare külahında kullanılmaktadır. Genellikle büyüt ebatlarda olan minare alemi, mimari tasarım bakımından tüm dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Genellikle hilal şeklinde olan bu alemler, parlak bir altın sarısı renginde olmaktadır.

Minare Alemi Modellerimizi Gördünüz mü?

Hedisam.com, dini malzeme ve eşyaların her alanında hizmet veren bir kuruluştur. Feracelerden tesbihlere, seccadelerden cami malzemelerine, hatta kubbe ve minare alemlerine varana kadar yüzlerce ürün yelpazesi ile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Cami malzemelerinden minare alemi modellerine de sahip olan Hedisam.com, birinci sınıf malzeme ve özel işçilikle elde edilen minare alemi modellerini Müslümanların hizmetine sunmaktadır. Üstelik oldukça uygun minare alemi fiyatlarını Hedisam’da bulabilmek mümkündür.

Genellikle hilal şeklinde olan ve 1 metre 40 cm’den 2 metreye kadar uzanan minare alemi modelleri, her camide dikkatleri üzerine toplayabilecek niteliklere sahiptir. Sizlerde en güzel cami, minare ve kubbe alemi modellerini görebilmek, minare alemi fiyatları hakkından bilgi edinebilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Üstelik dilediğiniz alem modelini kolaylıkla sipariş edebilir, kısa süre içerisinde elinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir