Blog

Rahle Çeşitleri Hakkında Ne Kadar Bilgi Sahibisiniz?

Rahle cesitleri hakkinda ne kadar bilgi sahibisiniz

Genellikle okuma ve yazma gibi işler için kullanılan rahle, özellikle de Kur’anı Kerim’in tilavetine uygun olarak üretilen bir tür masa olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde pek çok farklı malzemeden üretilen rahle, önemli cami malzemeleri arasında yer almaktadır. Ayrıca mescitlerde, Kur’an Kurslarında ve hatta evlerde de gerekli olan bir eşyadır.

Rahleler, üretildikleri malzemeye göre çeşitlere ayrılmaktadır. Asansörlü rahleler, ahşap rahleler, oyma desenli, yakma desenli, plastik, metal, gümüş, masaüstü ve taşlı rahleler, rahle çeşitleri olarak gösterilebilmektedir.

Asansörlü (Ayarlanabilir Rahle)

Asansörlü rahleler, en önemli cami malzemelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle imam ve müezzin gibi cami görevlilerinin ihtiyacı olan bu rahleler, ayakta ya da oturarak kullanımlarda ayarlanabilmektedir.

Ahşap Rahle

En çok tercih edilen rahle modellerinden ahşap rahle, genellikle ceviz, ıhlamur, abanoz ve meşe gibi ağaçların gövdelerinden elde edilmektedir. Büyük bir işçilikle elde edilen bu rahlelerin açılıp katlanabilme gibi bir özelliği de bulunmaktadır. Dolayısıyla çok fazla yer kaplamamaktadır.

Oyma Desenli Rahle

Oyma desenli rahleler, ahşap rahlelerin oyularak şekillendirilmesi ile elde edilen rahle modellerinden biridir. Oldukça şık tasarımlar ve önemli bir el işçiliği ile elde edilen bu modeller, önemli bir yere sahiptir.

Taşlı Metal Rahle

rahle cesitleri hakkinda ne kadar bilgi sahibisiniz1Taşlı metal rahle, genellikle özel günlerde kullanılan rahle çeşitlerinden biridir. Parlak taşlarla süslenmiş olan bu modeller, hafızların hafızlık merasimi ya da çocukların Kur’anı Kerim merasimleri gibi özel programlarda kullanılabilmektedir.

Yakma Desenli Rahle

Yakma desenli rahle de, yine ağaçların işlenmesi ile elde edilen rahle çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer pek çok rahle modeline göre daha sağlıklı ve sağlam bir yapığa sahip olan bu modeller, uzun ömürlü bir kullanım imkanı sağlamaktadır.

Gümüş Rahle

Gümüş rahle, adından da anlaşılacağı üzere değerli madenlerden olan gümüşün işlenmesi ile elde edilen bir rahle türüdür. Oldukça şık tasarımlar ve usta işçiliklerle elde edilen bu modeller, daha çok özel programlarda ve mekanlarda kullanılmaktadır.

Plastik Rahle

Rahle fiyatları bakımından en uygun olan rahle çeşidi plastik rahlelerdir. Plastik malzemeden elde edilen bu rahleler, pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Masaüstü Rahle

Masa üstü rahle ise çeşitli malzemelerden elde edilen ve masa üzerinde Kur’anı Kerim okumak için kullanılan bir rahle çeşididir.

Hedisam bünyesinde bulabileceğinin bu türden rahleler her bütçeye hitap edebilecek rahle fiyatlarına sahip olurken, dilediğiniz rahleyi sipariş etmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir