Blog

Sıkma Kehribar Tesbih Özellikleri ve Bakımı

Sıkma Kehribar Tesbih Özellikleri ve Bakımı

Tesbihler, oldukça eski yıllardan bugüne kadar kullanılagelen be ibadetlerimizi kolaylaştıran bir araç olarak ifade edilmektedir. 33’lü ya da 99’lu olarak üretilen bu araçlar, pek çok farklı tesbih çeşitleri ile karşımıza çıkmaktadır.

33’lü tesbihler genellikle günlük kullanım için hazırlanan tesbih çeşitlerinden biridir. Günümüzde oldukça rağbet gören bu tesbihler, birbirinden özel materyallerle hazırlanırken, kehribar tesbih modelleri de bu özel tesbihlerden yalnızca bazılarıdır.

Sıkma Kehribar Tesbih Nedir?

Sıkma kehribar tesbih, bir tür çam ağacı reçinesi olarak nitelendirilen kehribarın bazı işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen kehribar türüdür. Bazı kaynaklar sıkma kehribarın, kehribar tozlarının sıkıştırılmasıyla elde edildiğini söylerken, bazı kaynaklar ise bu bilginin yanlış olduğunu, kehribar taşının diğer bazı taşlar ile etkileşime girmesi sonucu sıkma kehribarın ortaya çıktığını iddia etmektedir.

Sıkma kehribar genellikle tesbih yapımında kullanılırken, fiyat bakımından da diğer kehribarlara kıyasla fiyat farkı bulunmaktadır. Üstelik oldukça şık ve değerli bir hediyelik tesbih olabilmektedir.

Sıkma Kehribar Tesbih Özellikleri Nelerdir?

sikma kehribar tesbih ozellikleri ve bakimiSıkma kehribar tesbih özelliklerinden ilki, kehribar ile beraber çeşitli taşların etkileşime girmesi ile ortaya çıkmış olmasıdır. Türkiye’de oldukça yaygın olan sıkma kehribar, pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Sıkma kehribar tesbih modelleri de, bu taşın kullanıldığı alanlardan biridir.

Turuncu, sarı, kahverengi, konyak rengi, bal rengi, altın rengi, mavi, yeşil, siyah, renksiz ve hatta kemik rengi olması sıkma kehribar tesbih özellikleri arasında yer almaktadır. Mavi ve yeşil renkli olanlar ise oldukça nadir bulunan sıkma kehribar tesbihlerdendir.

Sıkma Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır?

Gerçek bir sıkma kehribarı sahtesinden ayırt edebilmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en doğru ve en kesin sonuçlu olanı ise kızılötesi ışık altında teşbihin incelenmesi olarak ifade edilmektedir. Ayrıca içerisinde bulunan fosiller de gerçek bir sıkma kehribarı ayırt etmeye yardımcı olacaktır.

Sıkma Kehribar Tesbih Nasıl Parlatılır?

Zaman içerisinde matlaşma gösterebilen bir sıkma kehribar tesbihler, oldukça basit bir yöntemle temizlenebilmektedir. Bir kabın içine bir miktar ispirto koyup bir bez yardımıyla tesbihin temizlenmesi gereklidir. Ardından başka bir yumuşak bezle de silinerek parlaması sağlanabilmektedir. Bu yöntem, hemen hemen her tesbihte kesin sonuç almayı sağlamaktadır.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir