Blog

Takke Takmanın Hükmü Nedir?

Takke takmanin hukmu nedir

Takke, İslam dinine tabi olan erkeklerin namaz kılarken kullanmış oldukları bir tür baş örtüsüdür. Geçmişten günümüze kadar ulaşan takke, yarımküre şeklinde, bez ve kumaş gibi parçaların dikilmesi ya da ipin örülmesi ile elde edilmektedir. Başta saçların olduğu kısmı örterken, alnın açık kalmasını sağlamaktadır. Günümüzde onlarca farklı takke modelleri bulabilmek mümkün olurken, en sık tercih edilen modeller ise dantel ve kalıp takkelerdir.

Müslümanlar indinde önemli bir yere sahip olan takke, farz ya da nafile olmak üzere hemen hemen her namazda kullanılabilmektedir. Müslümanların bu konuda merak ettiği pek çok konu bulunurken, bunlardan biri de takke takmanın hükmüdür.

Takke Takmadan Namaz Kılmak Mekruh mu?

Takke takmadan namaz kılmak elbette ki mümkün olan bir durumdur. Çünkü takke takmak farz değil, sünnettir. Fakat sünnet olmasının yanı sıra takke takmadan namaz kılmak da mekruh olarak bilinmektedir. Her ne kadar takkeli bir şekilde namaz kılmak Müslümanlar için zaruri olmasa da, kişinin daha fazla sevaba nail olmasını sağlamaktadır. Buna göre takke takmadan namaz kılmak namazın mekruh olduğundan namazın sevabını azaltmaktadır.

Takke Takmanın Hükmü Nedir?

Takke Takmanın Hükmü Nedirİslam dininde namaz kılarken takke takmanın hükmü sünnettir. Raviler tarafından rivayet edilene göre Peygamber Efendimiz namaz kılarken pek çok kez başına takke ya da sarık geçirmiş ve bu şekilde namaz kılmıştır.

Takke takmanın hükmü ve fazileti ile alakalı çeşitli hadis-i şerifler de bulunmaktadır. Genellik bu hadis-i şerifler takke ya da sarık ile kılınan iki rekat namazın, takke ve sarıksız kılınan yetmiş rekat namazdan daha hayırlı olduğunu ifade etmektedir.

İhtiyacınız Olan Her Türlü Takke Çeşitlerini Hedisam’da Bulabilirsiniz!

Hedisam.com, uzun zamandır dini malzemeler üzerine hizmet vermekte olan bir firmadır. Seccadeden tesbihe, ihramdan dini tablolara varana kadar yüzlerce farklı ürün ile hizmet veren Hedisam, birbirinden şık takke çeşitlerini de alıcılarına sunmaktadır.

Günümüzde pek çok farklı takke türü bulabilmek mümkündür. Hedisam bünyesinde bulunan takke türleri ise desenli orlon papak, el örgüsü hacı papak, dantel takke, Osmanlı fes ve namaz takkesidir. Pek çok farklı ren alternatifine sahip olan bu takkeleri kolaylıkla sipariş etmek mümkün olurken, ülkenin her köşesine gönderim sağlayabilmektedir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir