Blog

Tesbihteki 99’un Anlamını Biliyor Musunuz?

Tesbihteki 99 un anlamini biliyor musunuz

İslam dinine mensup olanlar için kıymetli bir ibadet aracı olarak ifade edilen tesbih, belirli sayılardaki boncuk ve benzeri tanelerin bir ipe dizilmesi ile elde edilen kolye benzeri bir eşyadır. Genellikle ibadet etmek, namazlardan sonra ya da sair zamanlarda Allah’ı zikretmek, anmak amacıyla kullanılan tesbih, çeşitli şekillerde üretilebilmektedir. 33’lü, 992lu ve 10002li tesbihler, tesbih çeşitleri olarak gösterilmektedir.

99’lu tesbihler, Müslümanlar arasında namaz tesbihi adı ile anılmaktadır. 99’lu tesbih modelleri pek çok farklı renk, şekil ve türde olabilirken, insanların bu teşbihlerle alakalı merak ettiği birçok konu bulunmaktadır. Bunlardan biri de teşbihteki 99’un anlamıdır.

Tesbihteki 99’un Anlamını Biliyor Musunuz?

Tesbih, Arapça kökenli bir kelime olmakla beraber saymak, sayarak anmak gibi manalara gelmektedir. Daha da Türkçeleştirmek gerekirse; Allah’ı ulumak, onu bütün noksan ve hatalardan uzak tutmak, ayırmak ve yüceltmek anlamları taşımaktadır. 99’lu tesbihlerde her bir tane ile Hz. Allah’ı anmak demektir.

11, 33 ve 99 taneli olan tesbih modelleri Müslümanlar tarafından kullanılmaktadır. Namazdan sonra 99 defa Allah2ı zikretmek, namazın tamamlanması açısından önemli bir yere sahiptir. Özellikle de 99’lu olarak üretilmesi bu duruma binaendir. Ayrıca 99 sayısı, Hz. Allah2ın lafz-ı Celilerinin sayısına denktir. Bu nedenle teşbihteki 99 sayısının pek çok sırrı bulunduğu düşünülse de, hakkında kesin bir malumat bulunmamaktadır.

99’lu Tesbih Modelleri Nelerdir?

Tesbihteki 99un Anlamini Biliyor Musunuz

99’lu tesbih modelleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Pek çok farklı malzemeden elde edilebilen bu tesbihler, günlük olarak ve namaz sonrası kullanımlara uygun olarak üretilmektedir. Plastik, katalin, inci, doğal taş ve deve kemiği tesbihler, günümüzde en sık rastladığımı 992lu tesbih modelleri arasında yer almaktadır. Üstelik bunlardan bazıları özel yapım olarak satışa sunulmaktadır.

En Şık Hediyelik 99’lu Tesbihler Hedisam’da!

Hedisam.com, Müslümanların her türlü ihtiyaçları ve hediyelik ürünler ile hizmet veren bir kuruluştur. Bünyesinde yüzlerce farklı hediyelik tesbih modeli barındıran Hedisam, aynı zamanda müşterilerine uygun fiyat garantisi de sunmaktadır.

Hedisam tarafından alıcılarına sunulan yüzlerce tesbih modeli arasında hac, umre ve mevlüt hediyelikleri olarak da pek çok model bulabilmek mümkündür. Üstelik toplu olarak satışı gerçekleştirildiğinden daha uygun olarak temin edilebilmektedir. Bunun için Hedisam’ı ziyaret ederek dilediğiniz tesbihi sipariş etmeniz yeterlidir.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir