Blog

Kubbe Alemi Nedir?

Kubbe alemi, kubbeye sahip olan yapılarda güzel bir görünüm sağlanmasının yanı sıra, mimari bir gereklilik olarak kullanılan bir tür tepelik olarak ifade edilmektedir. Yapıların estetikliği bakımından bütün dikkatleri kendi üzerinde yani tepede toplayan kubbe alemi, genellikle yapıların büyüklüğüne göre kullanılmaktadır.

Alem Nedir?

Türk İslam sanatında oldukça önemli bir yere sahip olan, cami, medrese, türbe, imarethane gibi yapıların mimarisinde kubbe ve minarelerin tepesine yerleştirilen birbirinden farklı süslemelere cami alemi adı verilmektedir. Bunun ile beraber şadırvan, minber gibi yapılarda da kullanılan cami alemi, bir tür süsleme, tepelik ya da mimari unsur olarak tanımlanmaktadır.

Öte yandan Osmanlı zamanında kullanılan silahlardan biri olarak da bilinen alem, bir tür baltadır. Pek çok türden uçları bulunan alem, dar yüzlü bir kama, ya da süngü gibi mızrak görevi gören bir savaş aletidir.

Kubbe Alemi Nedir?

kubbe alemi nedir1Cami alemi ile aynı anlama gelen kubbe alemi, türbe, cami, medrese gibi kubbeli olarak inşa edilen yapıların minarelerinin üst bölümünde, sancak yerleştirilen yere kubbe alemi adı verilmektedir. Bayrak, sancak gibi anlamlarının yanı sıra topluluk, kavim gibi anlamlar da ifade eden kubbe alemi, Türk İslam sanatında önemli cami malzemelerinden biridir. Toplulukların bir araya getirildiği sancağı ve Müslüman topluluğunu ifade etmektedir. Tarihteki ilk kubbe alemi, kurt, boynuz ve hilal gibi şekillerde kullanılmıştır.

Görsellik açısından gerekli olan cami malzemelerinden biri olarak kullanılmasının yanı sıra camilere manevi bir değer kazandırmaktadır. Genellikle kullanıldığı alana göre farklı türlere sahip olan kubbe alemi, cami ve medrese gibi yerlerde hilal, Ayyıldız şekilleri ile kullanılmaktadır.

Kubbe Alemi ve Diğer Cami Alemi Modellerimizi Gördünüz mü?

Dekoratif cami alemi konusunda da hizmet veren Hedisam, en güzel ve kaliteli kubbe ile cami alemlerini alıcılarına sunmaktadır. İhtiyaca ve kullanılacak olan alana göre boyutları 10 cm’den başlayarak 2 metreye kadar uzanan cami ve kubbe alemleri, özel işçilik ve kaliteli malzemelerden üretilmiştir. Üstelik parlak altın sarısı rengi ve modelleri ile de bir hayli dikkat çekmektedir.

Camiler, medreseler, türbeler ve bunun gibi kubbeli ya da minareli yapılar için en uygun ve ideal alem modellerini görebilmek ve cami alemi fiyatları hakkında bilgi alabilmek için Hedisam.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir