Blog

Sarık Nedir?

Sarik nedir

İslam dininde genellikle erkekler tarafından kullanılan sarık, bir tür baş örtüsü olarak nitelendirilmektedir. Özellikle namaz kıldıran kişilerin kullanması gereken bu örtüler, imamlar için cami malzemeleri arasında yer almaktadır.

Sarık Nedir?

Sarık nedir?” sorusu, cami malzemeleri arasında yer alan bu imamlara özel baş örtüsü ile alakalı merak edilen konulardan biridir. Sarık; çoğu zaman pamuklu kumaştan elde edilen, direkt olarak başa sarılan ya da fes, kavuk gibi başlıkların üzerine sarılarak kullanılan bir tülbent, abani ya da şal olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde başta imamlar olmak üzere namaz kılmak için görevli ehli kişiler tarafından takılması gereken sarık, çoğu zaman beyaz renkte olmaktadır. Fakat beyaz olması şart olmamakla beraber, bazı rivayetlere göre Peygamber Efendimiz farklı renklerde de sarık kullanmıştır.

Sarık Neden Takılır?

sarik nedir 1Sarık ile alakalı en çok merak edilen konulardan bir diğer ise “Sarık neden takılır?” sorusunun cevabıdır. Sarık kullanımı ile alakalı rivayet edilen pek çok hadis-i şerif bulunmaktadır. Rükâne (r.a.) tarafından rivayet edilene göre Rasulullah (s.a.v), “Bizimle müşrikler arasındaki fark, takkeler üzerindeki sarıklardır” buyurmuş. Fakat Tırmizi’nin bu hadis-i şerif hakkında şüpheli olabileceğini düşündüğünü de belirtmek gerekir.

İbn Ömer (r.a.) tarafından rivayet edilen başka bir hadis-i şerifte ise “sarık sarmaya devam ediniz. Çünkü o, meleklerin simasıdır. Onları sırtınıza sarkıtınız.” (Teberani) buyrulmuştur.

Tüm bunların yanı sıra bir sünnet olarak ifade edilen sarık, Müslüman erkeklerin kullanması gereken bir örtüdür.

Sarık Kimler Tarafından Takılır?

Her Müslüman erkek tarafından takılabilecek olan sarık, günümüzde daha çok dervişler, imamlar, namaz kıldıran kişiler ve ilim ehli tarafından kullanılmaktadır. Genellikle dini eşyalar satan kuruluşlarda bulabilmenin mümkün olduğu bu örtüler, uygun sarık fiyatlarına sahip olduğundan herkes tarafından da temin edilebilmektedir.

Sarık Modellerimizi Gördünüz mü?

Camiler için önemli bir ihtiyaç olan sarık, Hedisam.com bünyesinde de bulunabilmektedir. Hedisam’ın en güzel sarık modellerine bakılacak olursa; Düz İmam Sarık, Sultan İmam Sarık ve Saten Beyaz Renk Sarık, Hedisam’ın en dikkat çeken sarık modelleri arasında yer almaktadır.

Bu gibi sarık modelleri genellikle imamlar tarafından tercih edilirken, istediğiniz modeli inceleyebilmek ve sarın fiyatları hakkında bilgi alabilmek için Hedisam.com’un cami malzemeleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir