Blog

Seccade Ucu Neden Katlanır?

Seccade Ucu Neden Katlanır

Bir Müslümanın üzerinde namaz kılabileceği boyutlarda olan ve yere serilen örtüye seccade adı verilmektedir. İslam dünyasının asırlardır kullanmakta olduğu seccadeler, hayvan postu, halı, kilim, kadife dokuma kumaş ve bunun gibi ürünlerden elde edilmektedir. Günümüzde pek çok alternatif olarak seccade modelleri bulabilmek mümkün olurken, bu seccadelerin kullanımıyla alakalı merak edilen bazı durumlar bulunmaktadır. Örneğin; seccadenin ucunu kıvırmak, Müslümanların en çok merak ettiği konulardandır.

 Seccade Ucu Neden Katlanır?

Seccadenin ucunu katlamak seccade kullanımıyla alakalı en çok merak edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Seccade üzerinde namazını eda eden bazı kişiler, seccadeyi katlayıp kaldırmayacağı zamanlarda yalnızca ucunu katlayıp bu şekilde yerde serili bir şekilde bırakmaktadır. Bunun nedeni ise bilmeyen pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Seccadenin ucunu kıvırmak ile alakalı bazı inanışlar bulunmaktadır. Her ne kadar İslami açısından kanıtlanmış bir durum olmasa da, bazı Müslümanlar yerde serili ve boş olan seccadelerin üzerinde şeytanın namaz kıldığına, azgın cin ve şeytanların o seccade ile dalga geçtiğine ya da seccadeyi pislediğine inanmaktadır. Bazı Müslümanlar bu duruma her ne kadar inanmasa da tedbir için uygulamakta, bazı Müslümanlar ise yalnızca alın konulan, secde edilen yerin temiz kalması, üzerine kimsenin basmaması ve bu gibi durumlara önlem almak amacıyla seccadenin ucunu kıvırmaktadır.

Genellikle batıl inanış olarak ifade edilen seccadenin ucunu kıvırmak,

Halı Seccadelerin Ucu Katlanır Mı?

seccade ucu neden katlanir 1Bu inanışa sahip olan Müslümanlar kullandıkları seccadelere göre ucunun katlanıp katlanmayacağını da merak etmektedir. Genellikle ince yapılı olan seccadenin ucunu kıvırmak mümkün olurken, halı gibi kalın dokuma olan seccade modellerinde ucunu kıvırma işi pek de mümkün olmamaktadır. Üstelik bu gibi durumlar halı seccadenin yıpranmasına da neden olabilmektedir.

Kadife Seccadelerin Ucu Katlanır Mı?

Kadife seccade modelleri de her ne kadar kalın dokuma bir yapıya sahip olsa da, halı seccadeye kıyasla mümkün olan bir durumdur. Fakat halı seccadede olduğu üzere yıpranma durumu da meydana gelebilmektedir. Kadife seccade modellerinin yanı sıra ince yapılı şipinger seccadeler, broker seccadeler ve bunun gibi modellerin katlanabilmesi mümkündür.

Hedisam’ın Seccade Takımlarını Gördünüz Mü?

Oldukça şık, namazın tadili erkanına zarar vermeyecek şekilde üretilen Hedisam’ın seccade takımları, en güzel ve en anlamlı hediyelikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu takımları görebilmek için mağazayı ya da internet sitesini ziyaret etmek mümkündür.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir